Narzędzia do mierzenia rozmiarów pierścionków

Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

Sierpień 1, 2016

Najczęściej w mailach pytacie mnie, jak sprawdzić rozmiar palca i wybrać właściwy pierścionek dla siebie. Postanowiłam napisać ten post, by przedstawić Wam kilka możliwości.

Po pierwsze: wizyta u jubilera

Obrączki miarowe i rygielW każdym zakładzie/sklepie jubilerskim, niezależnie od tego, czy jest to wielki „firmowy” salon, czy malutka, prywatna „kanciapa w bramie”, będziecie mieć możliwość sprawdzenia rozmiaru palca. Jubiler lub sprzedawca może mieć na to 2 sposoby.
Pierwszym jest sprawdzenie rozmiaru za pomocą obrączek miarowych. Każda taka obrączka ma na sobie wybity rozmiar i ma wysokość około 3-5mm.
Drugim sposobem jest zmierzenie pasującego na Was lub noszonego na co dzień pierścionka na ryglu miarowym. Rygiel miarowy to stożek z podziałką z wybitymi rozmiarami i średnicami.
Niektóre firmy posługują się własnymi tabelami rozmiarów, dlatego warto upewnić się, czy używają rozmiarówki europejskiej lub podać mi w jakim salonie rozmiar był sprawdzany.

Po drugie: w domu

suwmiarka Przy tej metodzie potrzebna jest suwmiarka i Wasz pierścionek. Suwmiarkę można kupić w każdym sklepie z narzędziami już za 10zł, więc jeśli nie po drodze Wam z salonami jubilerskimi, ta metoda może być dla Was pomocna. Może się też okazać, że Wasz mąż, tata, sąsiad posiada taką w domu. Ja swoją dostałam właśnie od taty i niewykluczone, że ma ona tyle lat, co ja:)
Mierzymy suwmiarką średnicę wewnętrzną pierścionka w kilku miejscach, najlepiej 4-5. Robimy to dlatego, że w trakcie noszenia pierścionki bardzo często się deformują i przestają mieć kształt idealnego okręgu. Jest duże prawdopodobieństwo, że przy jednym odczycie wyjdzie Wam niewłaściwy rozmiar.
 

Jak odczytać wynik z suwmiarki?

Suwmiarka składa się z podziałki, suwaka i szczęk. Są szczęki do pomiarów zewnętrznych (te większe) i wewnętrznych (mniejsze). Nam potrzebne są mniejsze. Wkładamy je do środka pierścionka, rozsuwamy maksymalnie i szukamy miejsca, w którym podziałka górna i dolna nachodzą na siebie. Górna podziałka to milimetry, dolna to dziesiętne części milimetra. Na zdjęciu powyżej podziałki łączą się ze sobą za 16mm. Musimy jeszcze odczytać ile dziesiętnych milimetra nam wyszło. Dolna i górna podziałka nachodzą na siebie idealnie przy 3 dolnej kresce, tak więc średnica pierścionka ze zdjęcia to 16,3mm.

Zapisujemy wyniki pomiarów i wyciągamy średnią, np.:
1. 16,2mm
2. 16,4mm
3. 16,3mm
4. 16,3mm
5. 16,4mm
Sumujemy – 81,6mm i dzielimy przez 5. Wynik – 16,32 przesyłacie do mnie, bądź sprawdzacie wynik w tabelce poniżej.

Dlaczego nie można tego zrobić centymetrem lub linijką?

Rozmiar pierścionków zmienia się co 0,33mm, czyli na 1mm przypadają aż 3 rozmiary. Te wartości są zbyt małe, by poradziła sobie z nimi linijka lub centymetr.
Jeśli macie dodatkowe pytania lub nie znaleźliście swojego rozmiaru w tabeli, piszcie śmiało:)

Tabela rozmiarów pierścionków